top of page
Ara

Elon Musk’ın Neuralink Projesi: Beynine Çip Takılan Maymun Pager Bilgisayar Oyunu Oynuyor


Tesla ve Spacex'in CEO'su Elon Musk'ın "insan beynine çip takma" projesi olan Neuralink bir maymun üzerinde test edildi. Test, beyninin iki lobuna birer adet çip takılı olan maymunun iki farklı bilgisayar oyunu oynaması üzerineydi.

Neuralink tarafından yayınlanan 3 dakikalık görüntülerde 9 yaşındaki Pager adlı maymun bir yandan joystick ile video oyunu oynarken, diğer yandan bilgisayar ekranının altında yer alan bir kamışla muzlu süt ile ödüllendiriliyor. Beyninin iki lobuna birer adet çip takılı olan maymunun iki oyunu da başarılı şekilde oynadığı ve zorlanmadığı görülüyor.

Cuma günü internet ortamına atılan video bir gün içerisinde 3.3 milyon izlenme rakamına ulaştı. Elon Musk Twitter'da paylaştığı görüntüler hakkında, "Neuralink'in geliştirdiği ilk ürün sayesinde akıllı telefonu zihniyle kullanan biri, onu elleriyle kullanan birinden daha hızlı yönlendirebilecek." açıklamasında bulundu.

Musk ayrıca geliştirdikleri teknolojiyle alakalı teknik bilgi vererek, "Geliştirilen ürünün bir sonraki versiyonu, zihin sinyallerini Neuralink (çipi) üzerinden vücuttaki duyusal-sinirsel kümelere aktarabilecek. Böylece belden aşağısı felçli biri tekrar yürüyebilecek. Cihaz (çip), kafatası içerisine yerleştiriliyor ve kablosuz şarj edilebiliyor. Bu sebeple implant yapılan kişi normal görünüyor ve bir rahatsızlık duymuyor." bilgisini paylaştı.Video ile ilgili yapılan açıklamada ise "Neuralink teknolojisi maymunun motor korteksinin (sinirlerden oluşan gri beyin zarı) el ve kol hareketlerini yönlendiren bölgelerine takılmış 2 binden fazla elektrot (elektrik akımını ileten çubuk) kullanarak beyinden gelen elektrik sinyallerini kaydedip deşifre ederek çalışıyor." ifadelerine yer verildi.Kaynaklar ve İleri Okuma

Opmerkingen


bottom of page