top of page
Ara

Bilim İnsanları Son Derece Nadir Bir Tardigrad Fosili Keşfettiler


Üçüncü tardigrad fosili, Dominik kehribarında bulundu. Zoologlar, yeni fosilin daha önce hiç görülmemiş bir cins ve türü de temsil ettiğini söylüyorlar.


Yeni tardigrad fosili Paradoryphoribius chronocaribbeus’un, yaklaşık 16 milyon yıl önce Miyosen'e kadar uzanıyor. Tam olarak bilinen diğer iki tardigrad fosili, Milnesium swolenskyi ve Beorn leggi, sırasıyla 92 ve 78 milyon yıl öncesine aittir. Tardigratlar canlı olduklarında son derece dayanıklı ve öldürülmeleri zor olsa da, fosil kayıtlarında çok sık görünmezler. Son derece küçük boyutları ve sert dokularının olmaması, kolayca fosilleşmedikleri anlamına gelir ve fark edilmeleri çok zordur. Araştırmacılar, Proceedings of the Royal Society B'de P. chronocaribbeus bulgularını belgelediler.


Bu yeni tardigradı bulmak son derece şans eseriydi çünkü araştırmacılar aslında karıncalar ve termitler gibi böcekleri bulma umuduyla kehribar fosillerini toplamışlardı. Harvard Üniversitesi'nden bir organizma ve evrimsel biyolog olan ilk yazar Marc Mapalo Live Science'a verdiği demeçte, “Kehribar aylardır ellerindeydi ancak sadece karıncalara bakıyorlardı.” dedi. Ancak bir laboratuvar üyesi, birkaç karıncanın, bir böceğin ve bir çiçeğin yanına yerleştirilmiş küçük (0.02 inç veya 0.6 milimetre uzunluğunda) gövdeyi fark ettiğinde, ekip dikkatlerini böceklerden uzaklaştırdı.


P. chronocaribbeus oldukça iyi korunmuştu ve vücudundaki sağlam kitin, ekibin tardigratın vücuduna bakmak için mikroskopi kullanabileceği anlamına geliyordu. Bu daha önce hiç tardigrad fosili ile yapılmamış bir şeydi. Son iki tardigrad fosilinde görülebilen tek şey olan tardigratın dış görünüşüne ve pençelerine ek olarak Mapalo ve ekibi, hayvanın ön yüzünü görebildiler; bu, bulunan örneği yeni bir tür ve cins olarak tutturmak için gereken önemli bilgi parçası haline geldi.


Bir tardigratın vücudunun içine bakmak nadir bir fırsattır, ancak türler arasındaki küçük farklılıkları yakalamak için oldukça önemlidir. Mapalo yaptığı açıklamada, "Tardigradların dış morfolojisine bakarsanız, tardigradların vücudunda hiçbir değişiklik olmadığını varsayabilirsiniz. Ancak P. chronocaribbeus'un içini görselleştirmek, milyonlarca yıl boyunca vücutta hangi değişikliklerin meydana geldiğini anlamamıza yardımcı olur.” dedi.


Kıdemli yazar ve Harvard Üniversitesi biyoloğu Javier Ortega-Hernández aynı açıklamada, bu kadar sınırlı sayıda mevcut tardigrad fosiline rağmen zoologların, tardigradların 500 milyon yıldan daha uzun bir süre önce Kambriyen Patlaması sırasında derin bir kökene sahip olduklarını bildiklerini söyledi. Daha fazla insan özellikle tardigrad fosillerini arama çabasına katılırsa bu, evrim biyologlarının derin ve uzun süredir devam eden tardigradların evrimsel geçmişlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.


Kaynaklar ve İleri Okuma

  1. https://www.popsci.com/science/rare-tardigrade-fossil/

Comments


bottom of page