top of page
Ara

Doktorlar TikTok Trendine Karşı Uyardı: Ölümcül Tarif “NyQuil Tavuk”Video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın imkanı sağlayan bir sosyal medya platformu olan TikTok'un ünlü olduğu pek çok şeyden biri, tüm öğünlerden tatlı ikramlıklara kadar binlerce viral tarife ev sahipliği yapmasıdır. Hatta bazı TikTok kullanıcıları, videolarına milyonlarca insanın akın ettiği basit pişirme tavsiyelerinin bir sonucu olarak büyük takipçiler kazandı.


Ancak bunun yanında ABD'li TikTok kullanıcıları, doktorları ve sağlık uzmanlarını endişelendiren başka bir viral TikTok meydan okuması (challenge) ile gelmiş gibi görünüyor. Bahsedilen meydan okuma, birkaç yıl önce sosyal medyada ilk kez ortaya çıkan “NyQuil Tavuk” veya “Uykulu Tavuk” olarak adlandırılan bir tarifle ilgili.


Bu “Uykulu Tavuk” trendinde, TikTok kullanıcıları etlerini pişirmek için yarım şişe soğuk algınlığı ve öksürük ilacı kullanıyorlar. Dahası trend, tavuğu sadece beş dakika boyunca yüksek konsantrasyonda ilaçlarla kızartmayı ve genellikle eti çiğ bırakıp tehlikeli miktarda ilaçla kaplamayı içeriyor.


Bu konuyla ilgili Sun'a konuşan tıp uzmanı Dr. Jeff Foster, herhangi bir gıda ürününü bir ilaca doyurarak, yeni bir sağlık yararı ya da tedavi sağlayacağına inanmanın sadece aptalca değil, inanılmaz derecede tehlikeli olduğu fikrini savundu. Ayrıca sosyal medyanın nasıl bir tıbbi yanlış bilgilendirme alanı olduğunu da belirtti.


Virginia Commonwealth Üniversitesi'nde aile hekimliği klinik profesörü olan Dr. Aaron Hartman da NyQuil tavuk eğilimine karşı bir uyarı yayınladı. “NyQuil gibi bir öksürük ilacını pişirdiğinizde içindeki suyu ve alkolü kaynatırsınız, tavuğu süper konsantre miktarda ilaçla doymuş halde bırakırsınız. Bu pirzolalardan birini tamamen pişmiş durumda yerseniz, aslında çeyrek ila yarım şişe civarında NyQuil tüketmiş gibi olursunuz.” Pişirme işleminin gıda zehirlenmesine ve ishale neden olma ihtimalinin yüksek olduğunu açıklayan Hartman, bu ilaçlardan buhar solumanın da güvensiz olduğunu ekledi:


“Solunduğunda, bu ilaçlar da kan dolaşımınıza çok hızlı bir şekilde girer ve detoksifikasyon için karaciğerinizi geçmez. Etkileri ne kadar soluduğunuza bağlı olarak oldukça kötü olabilir.”


Sonuç ve Tavsiye

Sosyal medyada beğeni ve takipçi toplama uğruna gerçekleştirilen her türlü mantık dışı eylemin, sağlığınız açısından tehlike oluşturabileceğini unutmayın. Alanında uzman, bilirkişilerin uyarılarını dikkate alın ve bu tür uygulamaları evde denemeyin.


Kaynaklar ve İleri Okuma

Opmerkingen


bottom of page