top of page
Ara

Gökyüzünde Yeni Bir Takımyıldız: Starlink Uyduları

Güncelleme tarihi: 29 May 2021Starlink Uyduları Türkiye'de de görülmesinin ardından merak konusu oldu. Konuyla ilgili olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklama yaptı. Türkiye’nin çeşitli noktalarından, akşam saatlerinde gökyüzünde sıralı bir şekilde 100’ün üzerinde ışık görülmesi ile ilgili Bakan Varank, gökyüzündeki parlamaların Starlink Leo Uyduları Güneş Panelleri’nden kaynaklandığını bildirdi.


Starlink Uyduları Nedir?


Starlink, Elon Musk’ın kurucusu olduğu Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu takımyıldızıdır. Takımyıldızı, yer istasyonları ile birlikte çalışacak ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşacak. SpaceX firması ayrıca bazı uydularını keşifler ve bilim amaçlı kullanmakla birlikte bazı uydularını ise ordulara satmayı da planlamaktadır.


2020 Eylül ayı itibarıyla SpaceX 775 uyduyu konuşlandırdı. Ayrıca yine bu aydan itibaren her iki haftada bir gerçekleştirilecek fırlatmalarda, fırlatma başına 60'tan fazla uydunun yerleştirilmesi planlanmaktadır. Toplamda uydu sayısının 42.000'e çıkarılması planlanmaktadır.


Projenin Amacı


2015 yılında kamuoyuna duyurulan Starlink Uydu Ağı (SUA) projesinin hedefi; Dünya’nın her yerine yüksek hızda internete düşük maliyet ödeyerek sahip olunmasıdır.


Günümüzde kullanılan internet altyapısı yer altına döşenen fiber optik kablolarla sağlanmaktadır. Fiber optik altyapı sayesinde veri aktarımında mesafe de dahil olmak üzere birçok çarpan etkisinde gecikme mikrosaniyelere kadar inebiliyor. Mikrosaniye çok küçük bir zaman dilimi gibi gözükmektedir. Ancak gerek askeri alanda gerek ekonomik alanda büyük öneme sahiptir. Bu duruma örnek olarak Suriye’de, SATCOM kullanarak yer istasyonu ile daha uzak mesafelerden uydular aracılığı ile iletişim kuran ANKA-S’ler gösterilebilir. Gelecekte Starlink Uydu Ağı gibi geniş küresel kapsama alanına sahip sistemlerle farklı stratejileri görmek mümkün olacaktır. Starlink projesi ile bu gecikmenin 20-30 mikrosaniyeye düşürülmesi hedeflenmektedir. Bu da şimdiye kadarki en düşük gecikmeye sahip ağ anlamına gelir.

Kaynaklar ve İleri Okuma

Comments


bottom of page