top of page
Ara

Gerçek Olamayacak Kadar İlginç Fobiler

Güncelleme tarihi: 10 May 2021Çevremizden gelen tehlikelere karşı ortaya çıkan duygusal tepkilerimize korku adı verilmektedir. Bir korkunun kişinin hayatına etki etmeye başlaması ise fobi olarak tanımlanabilir. Fobiler günlük yaşamı olumsuz olarak etkiler. Özünde bir anksiyete bozukluğudur ve tedavi edilmesi gerekir. Bu yazımızda duyunca “Bu da mı varmış?” diyeceğiniz birbirinden ilginç fobileri paylaşacağız.


Tetraphobia


Tetrafobi, 4 rakamından korkma durumudur. Özellikle Uzak Doğu ülkelerinde görülen bu fobiye sebep olan ise dört kelimesinin (四, pinyin: sì, jyutping: sei), ölüm kelimesine (死, pinyin: sǐ, jyutping: sei) oldukça benzemesidir.


Çin kültüründe bayram günlerinde veya aileden birinin hasta olduğu günlerde 4 rakamını hatırlatacak olayları gerçekleştirmekten kaçınılmalıdır. Bu ülkelerde, otellerden apartmanlara kadar, hatta hastaneler de dahil olmak üzere, pek çok binada bu kat numaraları atlanmıştır. Düğün gibi törenlerde 4, 14, 24 gibi masa numaraları da bulunmaz. Pek çok yerleşim kompleksinde 4, 14, 24 gibi bina blokları yerine 3A, 13A, 23A gibi isimler verilir. Hong Kong'da, Vision City ve The Arch gibi gökdelenlerde 40 ile 49 arasındaki tüm katlar atlanmıştır. 39. kattan sonraki kata 50 numara verilen bu binalarda bu durum, tetrafobiden habersiz yabancı kişiler tarafından şaşkınlıkla karşılanmaktadır. Çin'de üretilen savaş uçakları, "Shenyang J-5" örneğinde de olduğu gibi, 5 sayısı ile başlar. Benzer şekilde Tayvan ve Güney Kore orduları gemilerinin fors numaralarında 4 rakamını kullanmaz. Doğu Asya'da bulunan ve Batı Kültürü'nün de hakim olduğu Hong Kong ve Singapur gibi şehirlerde, bazı binalarda 4 rakamını içeren diğer katlar gibi hem 13 hem de 14. katlar art arda atlanmaktadır. Kore'de tetrafobi diğer ülkelerdeki gibi yoğun olarak yaşanmasa da, 4'lü katlar hastane ve kamuya yönelik benzer binalarda yoktur. Diğer binalarda ise dördüncü katta asansörlerde 4 yerine "F" (four, dört) yazar.


Xanthophobia


Sarı renginden korkmak... Bu fobiye sahip olan bir kişi hem sarı renginden hem de sarı kelimesinin kendisinden korkacak kadar ileri gidebilir. Yunanca "xanthos" yani "sarı" kelimesinden gelir. Sarı rengin baskın olduğu ortamlarda panik ve huzursuzluk olarak ortaya çıkar. Bu korku, güneşi, sarı sayfaları, sarı boyaları da kapsamaktadır. Dünyadaki sarı renk fazlalığı göz önüne alındığında, sokağa çıkmak neredeyse mümkün gözükmüyor.


Nomophobia


Teknoloji ilerledikçe hayatımız kolaylaşıyor, yerine göre de güzelleşiyor. Ama teknolojik cihazların yaygın ve sıklıkla kullanımı beraberinde psikolojik hatta fiziksel rahatsızlıklar da getiriyor. Nomofobi de tam da böyle bir rahatsızlık. Açılımı "no mobile phobia" olan terim, kısaca; cep telefonundan mahrum kalma korkusu, fobisi olarak tanımlanabilir. Modern zaman rahatsızlıklarından biri olan nomofobi, yani cep telefonundan uzak kalma korkusunu yaşayan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre cep telefonu kullanıcılarının %53’ünün nomofobik olma durumu söz konusu.


Kaynaklar ve İleri Okuma


Kommentare


bottom of page