top of page
Ara

Hamilelik Sürecinde Aşermeye Ne Sebep Olur?


Hamileliğin neden aşermelere sebep olduğuyla ilgili birkaç temel teori vardır. Bilim Özü olarak bu yazımızda, en popüler teorilerden birkaçını sizler için derledik.


Hormonal Değişiklikler


Hamilelik, özellikle ilk trimesterde, derin hormonal değişikliklerin olduğu bir zamandır. PMS döneminize benzer şekilde, hamilelik hormonları, yaşadığınız aşerme türlerini değiştirebilir. Hormonlar, yiyeceklerle ilgili duyusal deneyiminizi, koku alma duyunuzu ve ruh halinizi etkileyebilir; bunların tümü, ne tür yiyecekler istediğinizi belirler.


Duyusal Değişiklikler


Birçok hamile insan, hamilelik sırasında adeta bir tazı olduklarını ve bir mil öteden koku alabildiklerini söylüyor. Bu durum, canınızın çektiği yiyecek türlerini etkileyebilir. Güçlü ve keskin kokuları olan yiyecekler sizi kötü bir şekilde etkileyebilirken, hoş kokulu yiyeceklere de ilgi artabilir.


Değişen Beslenme İhtiyaçları


Hamilelerin kalsiyum ve demir gibi besinlere daha fazla ihtiyacı vardır. Bu nedenle, kendinizi bu bileşenler bakımından zengin yiyeceklere aşerirken bulabilirsiniz. Tek sorun, vücudunuzun kalsiyum ihtiyacını karşılayabilmesi amacıyla dev bir fıçı vanilyalı dondurma istemenize neden olabileceğidir.


Bu sebeple diyetinize, özlem duyduğunuz besin maddelerinin daha besleyici kaynaklarını eklemeyi unutmayın. Kalsiyuma gelince; koyu yeşil yapraklı sebzeler, badem ve balık da hak edilen dondurmaya ek olarak harika kaynaklardır.


En Güçlü Olanın Hayatta Kalması


Bazı isteklerimiz veya isteksizliklerimiz, kendimizi ve büyüyen bebeklerimizi zarardan koruma arzusuyla ilgilidir. Örneğin bazı kişiler, ete karşı büyük bir isteksizlik duyabilir. Bu konudaki teori; et tüketmenin kişinin bakteriyel kontaminasyon şansını artırabileceği dolayısıyla vücudun otomatik olarak bu tarz yiyeceklerden uzak durmak istemesidir. Ancak bu deneyimler her hamile kişi için geçerli değildir!


Rahatlık İçin Özlem


Birçok kişi tatlılar ve karbonhidratlar gibi rahatlık hissi veren yiyecekleri arzular. Ayrıca kişi, çocukluktan beri rahatlık ve sevgi ile ilişkilendirdiği yiyecekleri de canı gönülden isteyebilir. Hamilelik sırasında mide bulantısı yaşadığında, kendini iyi hissetmediğinde yediği yiyecek türlerini canı çekebilir.


Kültürel Etkiler


Aşermelerle ilgili en ilginç şeylerden biri, içinde büyüdüğümüz kültürün belirli yiyeceklere yönelik arzularımızı renklendirebilmesidir. Örneğin PMS istekleri söz konusu olduğunda, ABD'deki kadınlar en çok çikolatayı isterken, Japonya'daki kadınlar pirinci arzulama eğilimindedir. Aynı tür kalıplar, hamilelik aşermeleri söz konusu olduğunda da geçerlidir.


Kaynaklar ve İleri Okuma

  1. https://www.verywellfamily.com/pregnancy-cravings-5069392


Commenti


bottom of page