top of page
Ara

Mars Helikopteri Ingenuity, Kızıl Gezegende Yeni Bir Rekora İmzasını Attı

Mars’ta uçuşlarına başlayan NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity, son uçuşunda yeni bir rekor daha kırmayı başardı.


NASA tarafından Mars üzerine indirilen Perseverance uzay aracının yanındaki Ingenuity isimli mini helikopter üçüncü kez havalandı. Ingenuity’nin “test” olarak geçen ilk uçuşu 39 saniye sürmüş ve bu denemede helikopter yerden 3 metre kadar yukarıya çıkmıştı. Dünya dışında yapılan bu ilk helikopter kalkışı ile tarih yazan NASA, aracın bünyesindeki iki pervanesini 2.500 RPM hızda döndürdüğünü ve olabilecek en dengeli şekilde havaya yükseldiğini açıklamıştı. Daha sonra bir ikinci uçuş yapıldı, kısa süre önce ise üçüncü uçuşa çıkıldı.

NASA’nın mars’ta uçmaya başlayan Ingenuity helikopteri, çok daha hırslı olan üçüncü uçuşunu tamamladı. Space.com’un bildirdiğine göre Mars hava aracı, yaklaşık olarak saatte 7 kilometre hızla ana konumundan 50 metre ilerledi. Her ne kadar bu sayılar çok etkileyici gözükmese de, Ingenuity’nin ikinci uçuşunda yaklaşık 1,8kmph hızıyla yaklaşık 4 metre ilerlediğini unutmamakta fayda var.

NASA’nın Mayıs başlarında çalışmalarını durdurarak Perseverance aracının ana görevine odaklanmasından önce sadece iki potansiyel uçuş kaldı. Ancak bu uçuşların oldukça heyecan verici olmasını bekleyebilirsiniz. Proje yöneticisi Mimi Aung, son iki yolculuğun “gerçekten maceracı” olacağını ve uçan aracın sınırlarını zorlayacağını söyledi.

Şu ana kadar elde edilen başarıların gelecekteki Mars keşifleri üzerinde ciddi bir etkiye sahip olacağı tahmin edilebilir. Ingenuity, çok düşük yoğunluğa sahip olan atmosferine rağmen Kızıl Gezegen’de hava araçlarının uçabileceğinin kanıtı oluyor ve bundan sonra gönderilecek olan görevlerin, daha önce mümkün olmayan açılardan inceleme yapılabilmesi için dronlara sahip olacağı kesin gibi görünüyor.

Kaynak: CHIP Online


Comments


bottom of page