top of page
Ara

NASA’dan Üzücü Haber: Mars’tan Toplanan İlk Kaya Örneği Kayıp!


Amerikan Hava ve Uzaycılık Dairesi'nin (NASA) Kızıl Gezegen’e gönderdiği Perseverance, Mars’tan kaya örneği toplamak amacıyla çalışmalara başladı. Keşif aracı, kızıl gezegende bir sondaj deliği açarak kaya örneği toplamaya çalıştı. Fakat aracın ilk kaya toplama girişimi başarısızlıkla sonuçlandı.


NASA çalışanları, Perseverance'ın topladığı kaya örneğinin robotun metal tüpünde bulunmadığını ve Dünya’da yapılan denemelerde benzer bir sorunun daha önce yaşanmadığını açıkladı.


NASA'nın Güney Kaliforniya'daki Jet Propulsion Laboratuvarı'nda Perseverance yöneticisi Jessica Samuels, “Örnek alma süreci başından sonuna kadar otonomdur. Toplama tüpüne bir numune yerleştirdikten sonra gerçekleşen adımlardan biri, numunenin hacmini ölçmektir. Robot, numuneyi olması gereken dirençle karşılamadı.” diye belirtti.


Perseverance'ın proje müdürü Jennifer Trosper ise "Şimdilik numune alma ve önbelleğe alma sistemiyle ilgili bir donanım sorununun daha düşük, kayadan karot alma sırasında beklediğimiz şekilde tepki vermemesinin daha yüksek bir olasılık olduğunu düşünüyoruz." diye ekledi.


Ekip şimdi, ilk kaya örneğinin nasıl kaybolduğunu ve süreç boyunca neyin yanlış gittiğini anlamaya çalışıyor. Mars'tan çekilen görüntülerin ve telemetri sisteminin bunun nedenini çözmesi bekleniyor.


NASA Bilim Müdürü Thomas Zurbuchen, numunenin neden toplanamadığını yakında çözeceklerine dair hiçbir şüphesinin olmadığını belirtti.


Kaynaklar ve İleri Okuma


  1. https://tr.sputniknews.com/20210810/nasanin-marstan-topladigi-ilk-kaya-ornegi-kayip-1047202416.html

Comentarios


bottom of page