top of page
Ara

Süresiz Mutluluk Mümkün Müdür?Zamanında çok uğraştığınız, başarmak için dirsek çürüttüğünüz, satın almak için para biriktirdiğiniz en nihayetinde elde ettiğiniz başarılar olduğunda veya hayalinizdeki o muhteşem otomobili satın alabildiğinizde ne kadar sevindiniz öyle değil mi? Peki ben buraya bu yazıyı yazmasam ve siz okumasaydınız zamanında ne kadar sevindiğinizi hatırlayacak mıydınız?

Hayalini kurduğumuz ve çok istediğimiz şeyler gerçekleştiğinde çok mutlu oluyoruz. Ancak bir süre sonra bu mutluluğumuz giderek azalıyor veya unutuyoruz. Bunun nedeni ne olabilir? Hedonizm ve Hedonik adaptasyon nedir? Mutluluk dediğimiz kavramın görecesi var mıdır ve süresiz mutluluk mümkün müdür? Yazımda tüm bu detaylardan bahsedeceğim.

Hedonizm kelimesinin kökeni Yunancadır ve eski Yunanca'da haz ve zevk anlamına gelen Hedone kelimesinden türemiştir. Bu felsefeye göre hayatın anlamı haz peşinde koşmaktır. Bu felsefeye göre insanların bu dünyadaki en büyük amacı, acıdan kaçarak haz peşinde koşmaktır. Hedonizm'e göre insana haz veren duygular iyi; acı, keder ve üzüntüler ise kötüdür. İyi ve kötünün ölçütünü sağlayan duygular ise tamamen bireylere bağlı olarak gerçekleşir. Bu sebeple Hedonizm, diğer adı ile hazcılık öznel ahlakı baz almaktadır. Yani eğer zihinsel ya da kişisel herhangi bir olay, bir oluşum, bir şey insanda tatmin duygusu oluşturuyorsa, o şey iyi olarak kabul edilir.


Canlıların yaşadıkları ortama ve cansız çevreye karşı sağladığı uyum, adaptasyon olarak adlandırılır. İnsanoğlunun işlevselliği ve hayatta kalabilmesi için adaptasyon çok önemlidir. Günlük yaşamımızda neredeyse tüm insanlık farkında olmadan bir şeylere uyum sağlıyor. İlk başlarda haz duyduğumuz şeylere giderek alışmanın sonucunda artık hoşlandığımız şeylerden haz alamamaya, zevk duymamaya başlıyoruz. Hazzın, isteğin, zevkin giderek azalması aslında bizim beklemediğimiz bir durumdur. Bu durum çoğu zaman hayal kırıklığına ve pişmanlığa neden olur. İnsanların iyi ya da kötü, yaşamlarındaki her türlü değişikliğe uyum sağlama sürecine Hedonik Adaptasyon adı verilir.


İşte tam da bu yüzden mutluluğu süresiz olarak tanımlayabilmek mümkün değildir. Kısa vadede veya kısaya kıyasla uzun sayılabilecek ölçüde olabilir yaşadığımız mutluluğun süresi. Maalesef süresiz, sonsuz, kesintisiz bir mutluluk, ancak ve ancak bitmeyen çikolatayla mümkün olabilir, ki o da mümkün değildir.Comments


bottom of page