top of page
Ara

SpaceX’in İlk “Uzay Turistleri” Dünya’ya Döndü!


Dört "amatör astronotun" üç gün sürecek uzay yolculuğu 16 Eylül tarihinde başladı. Elon Musk'ın şirketi SpaceX tarafından üretilen Dragon kapsülüne binen dörtlü, Falcon-9 roketi ile başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatıldı. Böylelikle ​​Ünlü milyarderler Richard Branson ve Jeff Bezos'un şirketlerinin uzay seyahatlerinin ardından Elon Musk'ın şirketi Spacex de uzay turizmine başlamış oldu. Bu yolculuk uzay turizmini geliştirme yolunda atılan önemli bir adım olarak görülüyor.


Uçuş, ekipte yer alan ABD'li milyarder iş insanı Jared Isaacman tarafından finanse edildi. Milyarder iş insanı Jared Isaacman’in yanı sıra; doktor asistanı Hayley Arceneaux (29), fen bilimleri eğitmeni Sian Proctor (51) ve veri mühendisi Christopher Sembroski (42) de Dragon kapsülünde yer aldı ve ekibin, yolculuk boyunca bilimsel deneyler yapacağı kaydedildi. Diğer insanlara da macera yaşamaları için ilham vermeyi amaçlayan dörtlüye, bu nedenle Inspiration4 (ilham veren dörtlü) deniyor.


Dört astronot, uzay yörüngesinde geçirdikleri 3 günün sonunda 19 Eylül günü, Florida açıklarına güvenli bir şekilde iniş yaptı. İnişin ardından bir saatten kısa bir sürede bölgedeki kurtarma gemisine alınan kapsüldeki mürettebat, daha sonra helikopterle NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'ne gitti.


Inspiration4 görevine liderlik eden Jared Isaacman kapsülün başarı ile yeryüzüne ulaşmasının ardından "SpaceX'e çok teşekkürler. Bu bizim için harika bir yolculuktu ve daha yeni başlıyoruz!" derken, SpaceX'in sahibi milyarder iş insanı Elon Musk da sosyal medya platformu twitter üzerinden paylaştığı mesajda "Tebrikler Inspiration4" ifadesini kullandı.Kim bilir, belki de önümüzdeki yıllarda tatil planlarımızın içerisinde bir uzay seyahatini de değerlendirebiliriz? :)Kaynaklar ve İleri OkumaComments


bottom of page