top of page

Bilim Özü'ne Destek Ol

"Geçmişten geleceğe Bilimin Özü"

Bilim Özü, alanında önde gelen üniversitelerde eğitim gören öğrenciler tarafından kurulmuş; Türkiye’nin yenilikçi ve özgün bir dijital bilim platformudur. Biz Bilim Özü topluluğu olarak, herhangi bir firma, dernek, vakıf veya benzeri kurumlar tarafından fonlanmıyoruz; yani bir “oluşum” üzerinden ödeme almıyoruz. Bilim Özü’nün tek kaynağı, bünyesinde yer alan kişilerin çok kıymetli emekleri ve okurlarımızın desteğidir. Bu nedenle sizin de desteğinize ihtiyaç duyuyoruz. Bize destek olarak Türkiye’de bilimin yaygınlaştırılmasını sağlayabilir, bilimsel karanlığın aydınlatılmasını mümkün kılabilirsiniz!

Birçok internet sitesi (ve başlangıçta biz de) ücretsiz yayın yaparken, Bilim Özü’nün neden maddi destek istediği konusu haklı olarak kafanızda soru işareti oluşturabilir. Bu nedenle izah etme ihtiyacı hissediyoruz.
 

Neden Maddi Desteğe İhtiyaç Duyuyoruz?

Bilim Özü ailesi olarak eğitim hayatımızın arta kalan zamanlarında odağımızı bilimsel içerik üretmek ve insanlara öğrendiklerimizi paylaşmak üzerine kurmaya çalışıyoruz. Biz, birçok internet sitesinin aksine, yürüttüğümüz bu çalışmaları yalnızca hobi olarak yapmak istemiyoruz. Şu ana kadarki (ve gelecekteki) tüm çalışmalarımızı ciddiye almaya ve profesyonelce sürdürmeye gayret ediyoruz. Dolayısıyla bu hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için gelir elde etmemiz gerekiyor. Bu sayede daha kapsamlı çalışmalar yürütecek, daha fazla insana hitap edeceğiz. Ayrıca, bilimin Türkiye’deki her yaştan kesime ulaştırılması konusunda büyük adımlar atacağız.

Ne var ki biz, halihazırda kendi kısıtlı imkanlarımızla bir şeyler yapmaya devam edecek olursak, Bilim Özü’nü ve “bilimin özünü” ayakta tutamayacağımızı, gerekli zamanı ayıramayacağımızı biliyoruz. Çünkü Bilim Özü sanılanın aksine çok daha kapsamlı, ciddi ve zaman alan bir bilim projesi. Bu nedenle çalışmalarımızı büyütebilmek ve planlarımızı gerçekleştirebilmemiz için maddi desteğe ihtiyaç duyuyoruz. Bu yolda da canla başla didiniyoruz. 
 

Peki Bilim Özü’nün Gerçek Amacı Ne?

Biz asıl olarak dijital medya üzerinde; güvenilir yerli kaynak oluşturacak bir bilim platformu geliştirme peşindeyiz. Bilim Özü adı altında bilimin tüm dinamiklerini bir araya getirmek, güncel çalışmaları hiçbir çıkar konusu olmadan tüm çıplaklığıyla insanlara ulaştırmak ve Türkiye’de sevilen bir bilim sitesi olmak istiyoruz. Buna ek olarak, bilime ilgi duyan insanların birbirleriyle etkileşime geçebilmelerini, okulda göremedikleri bilgileri görebilmelerini ve alanında uzman insanlarla bilimseverleri buluşturabilmeyi mümkün kılmak niyetindeyiz.

 

Söylediğimiz her şeyi hayata geçirebilmek için de sayısız proje hazırlamaya çalışıyoruz; bilim kongreleri düzenlemek, YouTube kanalı açmak, podcast seslendirmek, televizyon programları organize etmek ve radyo röportajları ayarlamak gibi planlar üzerinde tartışıyoruz. Şimdilik bütçe sıkıntıları yüzünden bu etkinlikleri düzenleyemesek de her hafta farklı konularda yazılar yazıyoruz, sosyal medyada paylaşımlar yapıyoruz ve tamamen ücretsiz bir şekilde içerikler üretiyoruz.

Kısacası bu işi bu kadar aktif, bu kadar büyük ve bu kadar yüksek hedeflerle devam ettirmek istiyorsak maddi desteklere muhtacız, neden destek istediğimizin cevabı da bu! Biz de tabii ki maddi destek istemeden tüm bu planladıklarımızı gerçekleştirebilmeyi isterdik, ancak ne yazık ki henüz böyle bir imkana sahip değiliz.

bottom of page