top of page
Ara

Nanoteknoloji Nedir ve Neden Önemlidir?


Nanoteknoloji, 1 ile 100 nanometre boyutundaki maddelerin endüstriyel amaçlarla atomik, moleküler hatta supramoleküler boyutlarda kullanılmasıdır. İlk kez 1974 yılında Tokyo Bilim Üniversitesi'nde görevli Norio Taniguchi tarafından kullanılmıştır. Nanoteknolojiyi diğer alanlardan ayıran faktör, nanometre ölçeğindeki kontrolüdür. Bu boyuttaki molekülleri ve yapıları aktif olarak kullanmak ve değiştirmek ancak yüzyılın son çeyreğinde mümkün olmuştur.


Nanoteknoloji, toplum üzerinde büyük ve önemli bir etki yapma potansiyeline sahiptir. Bunu nanotıp (nano cihazlar kullanarak insanın biyolojik sistemlerini moleküler boyutlarda gözlemlemek, tedavi etmek, yeniden yapılandırmak), malzeme ve imalat sektörü, nano elektrik ve bilgisayar teknolojileri, havacılık ve uzay sektörü, çevre ve enerji, savunma sektörü, biyoteknoloji, tarım ve gıda gibi birçok sektörde görebiliriz. Bunlarla birlikte eski zamanlara göre çok daha dayanıklı, konforlu ve az maliyetli cihazlar üretebiliyoruz. Örneğin ABD ordusu tarafından geliştirilen ENIAC (1946), onluk sayı tabanına dayalı ilk genel kullanım amaçlı elektronik bilgisayardır. Bu cihaz 30 ton ağırlığında olup 167 metrekare hacmindedir. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ile elektronik devre elemanlarının üretilmesi bilgisayarların mimari ve bilişsel tasarımında büyük değişikliklere yol açmıştır.


Tarihin ilk elektronik bilgisayarı ENIAC


Nanoteknolojik devre elemanları daha az enerji ürettiğinden doğru orantılı bir şekilde boyuta, hıza ve kapasiteye yansımıştır. Hemen herkesin kullandığı telefon ve elektrik teknolojisinde de büyük devrimlere yol açmıştır. Daha fazla enerji tutan, daha hafif, hızlı şarj olan ve daha uzun süre şarja dayanıklı bataryalar üretilmiştir. Nanoteknoloji ile üretilen verimli aydınlatma sistemleri enerji tüketimini Dünya genelinde büyük ölçüde azaltmıştır. Nanoteknoloji sayesinde güneş panellerinin verimi artırılıp fiyatı azaltılacak ve bu sayede yenilenebilir enerjiye olan teşvik artırılacaktır.


Nanoteknolojinin Önemi


Nanoteknoloji ve nanobilim günümüzde birçok alanda kullanıldığı gibi birçok yerde de sayısız avantaj sağlar. İlk akla gelenlerden biri daha az maliyetli oluşudur. Maliyeti düşürerek daha fazla verim imkânı sunar. Yaşam kalitesini artırmada önemli bir rol oynamakla beraber tıp alanına kattığı büyük artılar sayesinde insanlara daha iyi ve daha güvenli bir yaşam sunar. Bu da bize daha mutlu bir hayat sağlar.


Kaynaklar ve İleri OkumaComentarios


bottom of page