top of page
Ara

Şiddet Gösterecek Kişi Çocuklukta Belli Oluyor!

Uzmanlara göre aşkla başlayan ve hastalıklı bir seyir izleyen ilişkilerin temelinde travmatik aile yapısı ve bağımlılıklar yatıyor.

Her güne yeni bir kadına şiddet ve cinayet haberiyle uyanıyoruz. Hayatının baharında gencecik kadınlarımız darbeyi en yakınlarından yiyerek hayatlarına veda ediyorlar. Tutkulu başlamış bir aşk, sonu evlilikle biten kalp çarpıntıları ya da uzaktan beslenen platonik aşk... Masum olarak başlayan duyguların sonunun şiddetle biteceğini kim tahmin edebilir ki…KADINA ŞİDDET GÖSTERECEK KİŞİ ÇOCUKLUĞUNDA BELLİ OLUR

Gencecik kadınlarımızı hayattan koparan, işledikleri cinayetleri sevgiye bağlayan erkeklerin ruh durumlarının altında görülmesi gereken tehlikeleri uzmanlar açıklıyor. Anne-baba, eş, sevgili ve toplum olarak farkına varmamız gereken çok fazla durum var. Özellikle asıl görev ebeveynlere düşüyor. Prof.Dr. Nevzat Tarhan aileleri uyarıyor ve "kadına şiddet gösterecek kişi çocukluğunda belli olur" diyor ve bu tip kişilerin özelliklerini şöyle anlatıyor: "Bu ortak özellikler kişilerde sosyal davranış bozukluğu dediğimiz bir kişilik profiline uyuyor. İki kişilik özelliği birleşiyor bunlarda. Antisosyallik ve narsisizm. Birçok insan narsist olabiliyor ama suça becerikli, suçluluk hissetmeyen, empati yoksunu, benmerkezci olmuyor. Antisosyal olabilir ama narsizmle birleştiği zaman kişinin hem egosu yüksek hem empati yapamıyor hem de sosyal davranış bozukluğu oluyor. Bu üçü birleştiğinde o kişi toplumda dolaşan bir suç makinesi haline geliyor. Bu kişiler dünyada her zaman olmuştur ama bu çağda bu oran arttı. Bu artış çok anlamlı. Özellikle ABD Çocukları Savunma Fonu'nun yaptığı araştırmaya göre okula silah götürme, ergen anneler, çocuk intiharları, çocuk suçları son on yılda daha önceki on yıla göre yüzde 57 oranında artmış. Bu artış dünyadaki genç nüfusta ciddi bir kötüye gidiş olduğunu gösteriyor. Yani 20 yıl önce doğan bu nüfus şu an suç işlemeye başladı. Eğer önlem alınmazsa önümüzdeki on yılda bu oran daha da artacak."

SUÇ MAKİNESİ OLABİLİR

Tarhan, çocuğunuzu takip ederek onun bir suç makinesi haline gelmesini önleyebileceğinizi söylüyor ve sorunlu çocukların nasıl anlaşılabileceğini şu şekilde açıklıyor: "Kadına olan şiddetin ilk tohumları çocukluk döneminde atılıyor. Çocukluğunda ailede içinde, arkadaşlar arasında şiddet varsa, hayvana şiddet uyguluyorsa, empati yoksunu ise, benmerkezciyse... Mesela karşı gelme, karşı koyma bozukluğu varsa bu çocukluk dönemindeki bir davranış bozukluğudur. Böyle çocuklar her şeye karşıdırlar, kimseye güvenmezler, kendi egolarını merkeze almışlardır, herkes onların şartlarına uysun isterler. Bu kişiler sosyal ortamda iyileştirici bir ortamda değilse bir müddet sonra suç makinesi haline dönebiliyorlar. Araştırdığımızda çocuklarda karşı koyma-gelme bozukluğu, öfke, çeşitli sosyal uyumsuzluk vardır. Kadına şiddet gösterecek kişileri çocukluk döneminde yakalamak önemli."


Haberin tamamına e-psikiyatri.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: e-psikiyatri.com


Comments


bottom of page