top of page
Ara

Dondurulmuş insan Projesi: Cryonics


Canlıları dondurma işlemi birçok bilim-kurgu filmine konu olsa da kurgu olmaktan çıkıp bilim haline gelmiş durumda. Günümüzde 250’den fazla dondurulmuş insan ve öldükten sonra dondurulmayı bekleyen 1500’den fazla insan bulunuyor. Ayrıca dondurulmuş çok sayıda hayvan bulunmaktadır.

İlk olarak 1960’larda bir grup bilim insanı dondurulmuş insan projesi (Cryonics) üzerine çalışmışlardır. Planladıklarına göre bu dondurulmuş insanlar, ilerleyen zamanda gelişmiş teknoloji ile hayata geri döndürülebilecek ve tedavi ettirilebilecekti.

İnsanların dondurularak saklanması işleminin uygulanması ise ilk olarak 1967’de James Bedford isimli psikoloji profesörünün dondurulmasıyla başlamıştır. Bedford, tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa yakalanmış ve bu işlem için gönüllü olmuştur. Bedford öldükten birkaç saat sonra Cryobiyolog Robert Prehoda, biyofizikçi Dante Brunoi ve Kaliforniya Canlı Dondurma Topluluğu Başkanı Robert Nelson’un gözetiminde dondurulmuştur. Bedeni şu anda Arizona’daki “Alcor Life Extension Foundation” adlı kurumda bulunmaktadır. İnanması pek mümkün olmasa da ilk dondurulan insan James Bedford, 53 yıldır donmuş durumdadır.


Commentaires


bottom of page