top of page
Ara

Yeni COVID-19 Hızlı Testi: Köpekler

Güncelleme tarihi: 3 Haz 2021Bu ay yapılan iki çalışma, köpeklerin enfekte katılımcıların derisine dokunan materyal üzerinde SARS-CoV-2'yi hızlı bir şekilde tespit ettiğine işaret ediyor. Ancak, henüz yavru olan köpeklerin sonuçları RT-PCR ile eşleşmiyor. Yakın zamanda yayınlanan iki ön araştırmaya göre, SARS-CoV-2 enfeksiyonu belirtilerini tespit etmek için eğitilmiş köpekler, pozitif örnekleri % 90'dan daha yüksek doğrulukla anında gösterebilir. Bu hızlı sonuçlar, bir enfeksiyonu doğrulamak için denenmiş ve gerçek PCR testinin yerini almasa da, köpekler "toplu tarama için uygun bir yöntem sunabilir’’, deniliyor. (Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu'nda bulaşıcı hastalık araştırmacısı James Logan)


Logan ve meslektaşları; Asher, Kyp, Lexi, Marlow, Millie ve Tala'yı, enfekte bir kişiden gelen giysilere SARS-CoV-2 enfeksiyonunun kokusunu yakaladıklarında eğitmenlerini uyarmaları için eğitti. The Guardian'a göre, her köpek pozitif bir örnekle farklı şekilde iletişim kurar: Millie bir koku aldığında oturur ve ağlar, Tala kuyruğunu sallarken diğerleri tamamen hareketsiz durur. Ön baskı olarak yayınlanan çalışmada, duyarlılıkları veya pozitif örnekleri doğru şekilde gösterme yetenekleri % 82-94 arasında değişiyordu. The Guardian, PCR testlerinin yaklaşık % 97 duyarlılığa sahip olduğunu ve yanal akış testlerinin (viral partikülleri toplamak için antikorları kullanan hızlı testler) % 58-77 duyarlılığa sahip olduğunu belirtiyor. Köpeklerin özgüllüğü % 76-92 arasında değişiyordu. Başka bir çalışmada, 109'u PCR testinden SARS-CoV-2 için pozitif çıkan 335 katılımcı vardı. Koltuk altlarını bir bezle silip bir kavanoza koydular. Pozitif örnekleri gösterecek şekilde eğitilmiş dokuz köpek % 97 duyarlılığa ve % 91 özgülüğe sahipti. Bu sonuçlar geçen hafta Fransa'daki Ulusal Alfort Veteriner Okulu tarafından paylaşıldı.


Logan'ın ekibi, enfekte olmuş ve enfekte olmamış katılımcılardan alınan örneklerde bulunan uçucu organik bileşikleri analiz etmek için elektronik sensörler kullandı ve virüsün muhtemelen köpeklerin burunları tarafından alınan belirli bir koku profiline yol açtığını doğruladı. Associated Press'e göre, bir dizi ülke SARS-CoV-2 enfeksiyonunu tespit etmek için köpekleri kullanmaya başladı. Örneğin Tayland'da, Chulalongkorn Üniversitesi'nde eğitilmiş Labrador Retriever’lar, numuneleri % 95 doğrulukla tarıyor, ama bu veriler akşam yemeklerine yaklaştıkları zamanlar hariç. "17:00 onların yemek zamanı. Saat 16:50 civarında dikkatleri dağılmaya başlayacak. Yani, artık onları gerçekten çalıştıramazsınız.” Araştırma ekibinin liderleri Kaywalee Chatdarong AP'ye söylediğine göre, “Onları yemekten sonra da çalışmaya ikna edemeyiz, çünkü biraz kestirmeleri gerekiyor. Onlar yaşayan hayvanlar ve onların ihtiyaçlarını ve duygularını dikkate almalıyız."


Kaynaklar ve İleri Okuma

  1. https://www.the-scientist.com/news-opinion/dogs-the-new-covid-19-rapid-test-68792

  2. https://cdn.the-scientist.com/assets/articleNo/68792/hImg/42316/dog-banner-l.webpComments


bottom of page